Dátum: 12.10.
Miesto: knižnica, Goethe-Institut, Bratislava
18:00 - 19:00 Kapitalks: Továreň na lži: Výroba klimatických dezinformácií, Vojtěch Pecka
19:00 - 20:00 Kapitalks: Konšpiračné teórie a dezinformácie - prečo im ľudia veria a aké to má dosledky?
V nadväznosti na prebiehajúci celoročný projekt Art as Evidence usporadúvame dve podujatia Kapitalks v spolupráci s Goethe-Institut. Prednášku sociológa Vojtěcha Pecku ku knihe Továrna na lži: Výroba klimatických dezinformácií a diskusiu Kapitalks: Konšpiračné teórie a dezinformácie - prečo im ľudia veria a aké to má dosledky? Diskusiu so sociológom Vojtěchom Peckom, odborníkom na informačnú bezpečnosť Tomášom Kriššákom a riaditeľom Inštitútu pre demokraciu pri UMB & Data Society Lab Jozefom Michalom Mintalom bude moderovať Frédérique Halászová.
Prednáška s názvom Továreň na lži: Výroba klimatických dezinformácií bude vychádzať z knihy autora V. Pecku s rovnomenným názvom. Autor predstaví exkurz do výroby klimatických dezinformácií na konkrétnych príkladoch zo svetového i českého kontextu.
Jozef Michal Mintal
Foto: Jozef Michal Mintal
(SK) Jozef Michal Mintal je odborný asistent na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, riaditeľ a spoluzakladateľ Inštitútu pre demokraciu pri UMB a Data & Society Lab. Vo svojej vedeckej práci sa zameriava na úlohu informačných a komunikačných technológií v politickom živote, predovšetkým na bezpečnostné aspekty digitálnych médií a socio-technické dynamiky kybernetickej domény.
(EN) Jozef Michal Mintal is an Assistant Professor at the Faculty of Political Science and International Relations at Matej Bel University, Director and co-founder of the Institute for Democracy at UMB and the Data & Society Lab. His research centers around the role of information and communication technologies in political life, with a particular emphasis on the security aspects of digital media and the emerging socio-technical dynamics of the cyberspace domain.
Vojtěch Pecka
Foto: Tomas Aviram
(SK) Sociológ, grafický dizajnér, príležitostný redaktor a kurátor Vojtěch Pecka vyštudoval sociológiu na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe, potom absolvoval doktorandské štúdium na Fakulte sociálnych štúdií v Brne. Jeho (dnes už prerušené) štúdium bolo zamerané na vzťah priemyslu fosílnych palív ku klimatickým zmenám. Tento výskum prepracoval do publicistickej podoby a publikoval ho na Alarme. Táto séria článkov sa stala základom pre vydanie knihy Továreň na lži. Spolu s Katarínou Hládekovou je tiež spolueditorom antológie Neúplný atlas regenerácie. Vo svojej grafickej tvorbe sa venuje najmä animáciám pre muzeálne výstavy a expozície. V súčasnosti pracuje ako analytik v Asociácii pre medzinárodné otázky.
(EN) Sociologist, graphic designer, occasional editor and curator Vojtěch Pecka studied sociology at the Faculty of Social Sciences of Charles University in Prague, then went on to complete his PhD at the Faculty of Social Studies in Brno. His (now interrupted) studies focused on the relationship of the fossil fuel industry to climate change. He reworked this research into a journalistic format and published it on Alarm. This series of articles became the basis for the publication of the book Factory of Lies. He is also co-editor, with Katarina Hládeková, of the anthology The Incomplete Atlas of Regeneration. In his graphic work, he is mainly devoted to animations for museum exhibitions and expositions. Currently he works as an analyst at the Association for International Affairs.
Tomáš Kriššák
Foto: Magdaléna Tomalová
(SK) Tomáš Kriššák: odborník na informačnú bezpečnosť, zakladal projekty Checkbot, Sebavedomé Slovensko, či vzdelávaciu platformu HOPE - Hall of positive engagement, venuje sa rozvoju kritického myslenia, hodnotovému vzdelávaniu a mediálnej gramotnosti. Pochádza z Popradu, ale už 10 rokov žije a pracuje v Bratislave.
(EN) Tomáš Kriššák is an expert in information security, founded projects such as Checkbot, Confident Slovakia, and the educational platform HOPE - Hall of Positive Engagement. He focuses on developing critical thinking, value-based education, and media literacy. Originally from Poprad, he has been living and working in Bratislava for 10 years now.
Fréderique Halászová
(SK) Frédérique Halászová vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského a pracuje ako komunikátorka, facilitátorka a moderátorka. V minulosti ako editorka a novinárka pôsobila v časopise .týždeň, vedeckej žurnalistike sa zasa venovala v redakcii portálu Science.sk. Moderuje diskusie, zamerané na humanitárnu pomoc, rozvojovú spoluprácu, ľudské práva, rodovú rovnosť a ďalšie spoločenské témy.